WYBÓR PROJEKTU
Projekt, który wybierzesz, poza spełnieniem Twoich oczekiwań musi być zgodny z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) obowiązującym na danej działce lub w przypadku jego braku – Decyzją o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowania Terenu (WZ).
Informacje czy Twoja działka objęta jest MPZP oraz jego zapisy, możesz znaleźć na stronie internetowej danej gminy bądź uzyskać bezpośrednio w urzędzie miasta lub gminy występując o wypis i wyrys z danego MPZP. Jeśli Twoja nieruchomość nie jest objęta miejscowym planem, musisz wystąpić do urzędu o wydanie warunków zabudowy.
We wniosku należy przedstawić m.in. podstawowe parametry inwestycji wraz ze sposobem zagospodarowania terenu. Obydwa dokumenty określają funkcję zabudowy oraz jej podstawowe parametry, takie jak: usytuowanie na działce, powierzchnię zabudowy, wysokość budynku, ilość kondygnacji, geometrię dachu.
Wybór projektu powinien uwzględniać usytuowanie przyszłego domu względem stron świata. W tym celu należy dokonać analizy danej działki i potencjalnej lokalizacji domu, w kontekście ekspozycji pomieszczeń o danej funkcji na konkretne strony świata.
Optymalnym rozwiązaniem, zarówno pod względem doświetlenia wnętrz, jak i ograniczenia strat ciepła w sezonie grzewczym, jest sytuowanie strefy dziennej z dużymi przeszkleniami od strony południowo-zachodniej. Należy jednak pamiętać, że duże okna od strony południowej w okresie letnim powodują mocne nagrzewanie pomieszczeń, co wymaga zastosowania odpowiednich przegród słonecznych.